12/6/14

Õnnelik või mitte nii õnnelik breketite omanik...


Paar päeva tagasi sain ma omale breketid. Seekord alla, varem olen kandnud breketeid üleval kui noorem olin. 

Tegelikult olen ma ise süüdi, et mul neid nüüd vaja oli, nimelt u. 10 aastat keeleneedi kandmist maksis mulle kätte. Tekitas alumiste hammaste taha põletiku, mis viis selleni, et kahe esimese hamba vahele tekkis vahe ja noh, aasta aega tagasi oli see nii väike, et ortodont arvas, et ei ole vaja aga kuna see vahe läks aastaga kõvasti suuremaks, vähemalt minu arust, siis otsustasin, et mul on kähku breketeid vaja, enne kui see veel suuremaks läheb.

Breketid lasin paigaldada Tartu Ortodontiakeskuses ja valisin Damon 3 breketsüsteemi. Tegemist on uuema põlvkonna breketitega, mis on iseligeeruvad. Iseligeeruvate breketite puhul ei kasutata breketi ja kaare ühendamiseks kummist ligatuuri, mistõttu väheneb hõõrdejõud breketi ja kaare vahel ning tänu sellele peaks kiirenema ka ortodontiline ravi.

Breketid on poolvalged ehk siis breketite ülemine osa on heledam ning seetõttu ei paista need mul üldse välja. Tegelikult ei paistaks need isegi siis välja, ei rääkides ega naeratades, kui need üleni metallist oleksid, mul lihtsalt ei ole alumisi hambaid eriti näha kui suu lahti teen :D Siiamaani pole mitte keegi aru saanud, et mul breketid on, enne kui ise öelnud ei ole, seetõttu olen ma väga rahul, et need paigaldada lasin.

Kõige rohkem häirib mind see, et nende kolme päeva jooksul, mil ma breketeid kandnud olen, on mu huul seest külgedelt täitsa hellaks ja veidi katki hõõrutud. Loodan, et see läheb varsti üle või ei ole enam vähemalt valus. Hambad mul otseselt valusad, hellad ei ole ega valuta, jumal tänatud! 

Ortodont arvas, et hambavahest saan ma kindlasti lahti vähem kui poole aastaga, isegi kolme-nelja kuuga. Ise kujutasin ette, et ma käin breketitega ringi kaks aastat.7 comments:

 1. Soovitan küsida hambaarstilt vaha, mida saad breketitele panna. Mul hõõrus alguses ikka väga lõhki alahuule. Lisaks paneb ta minu omade ümber mingid pehmendavad lisakumnid (täpset nimetust ei tea :D).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma üritan ilma hakkama saada, õnneks väga hull seis ei ole ehk läheb varsti paremaks, kui muud üle ei jää, siis ostan vaha. muidu ei viitsi selle vahaga eriti jamada.

   Minu teada nendele Damon 3 breketitele ei käi üldse mingeid kumme, sellepärast ma need valisingi, et on hügieenilisemad ja vähem märgatavad, kui mul üleval olid kunagi, siis olid küll kummid breketite peal aga praegustel ei ole üldse midagi :D

   Delete
 2. Kui saladus pole, siis palju see maksma läks? Mul endal on sama mõte peas, aga tahaks teiste kogemusi jms teada :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pandud sai kuuele esimesele hambale ja paigaldamine läks maksma 270 €, täishinda öelda ei oska, sest iga pingutamisega lisandub sellele summale veel mingi summa. Eks oleneb sellest kaua kandma pean ning lisaks tuleb juurde breketravi lõpetamine ja reteiner (traat hammaste taha, mis ei lase neil valesse asendisse tagasi liikuda) kui aeg sealmaal on. Õnneks ei pea kogu raha korraga välja käima ja see paigaldamine ongi kõige kallim kogu selle asja juures :)

   Delete
  2. Kõige tavalisemad breketid lähevad maksma (üks kaar) ca 350€ ehket mida uudsem tehnoloogia, seda kallim. Igakuine pingutamine on nüüd vastavalt asutusest, aga jällegi tavalistest tean rääkida, et ca 15€ ja mul on reteiner juba nö hinna sees.

   Delete
 3. Minu teada ei peaks breketeid üldse pandama eraldi. Et kui, siis ikka korraga mõlemad kaared, muidu pidavat kontaktid paigast minema hammastel. Loogiline ka, mõnes mõttes. Endal oli kahel alumisel purihambal vahe sees +veidi hammustasin põske ja kandsin mõlematel ridadel ikkagi..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mul on üleval olnud juba breketid + siiamaani ülemiste hammaste taga traat, mida ei võeta nii pea ära ja mis on tegelikult mitu aastat mul juba olnud ;)

   Delete